Atlantic University Sport
U Sports Men's Basketball Award Winners and all-Canadians:

U Sports Player of the Year
(Mike Moser Memorial Trophy)
1992-93 Will Njoku, Saint Mary's
1979-80 Mike Hazard, Acadia
U Sports Rookie of the Year
(Dr. Peter Mullins Trophy)
2013-14 Javon Masters, UNB
2012-13 Deontay Smith, UPEI
1992-93 Shawn Plancke, Dalhousie
   
U Sports Coach of the Year
(Stuart W. Aberdeen Memorial Trophy)
2000-01 Steve Konchalski, StFX
1987-88 Dave Nutbrown, Acadia
1980-81 Ian MacMillan, Acadia
1972-73 Brian Heaney, Saint Mary's
U Sports Defensive Player of the Year
2009-10 Phillip Nkrumah, Cape Breton
2005-06 Garry Gallimore, StFX
2004-05 Garry Gallimore, StFX
   
U Sports Ken Shields Award
2016-17 Kashrell Lawrence, Dalhousie
2014-15 Noel Moffatt, Memorial
2013-14 Harry Ezenibe, Saint Mary's
2009-10 Andrew Sullivan, Dalhousie
2006-07 Justin Halleran, Memorial
2005-06 Jordan Sheriko, Acadia
2004-05 Alexander Stephen, StFX
1996-97 Shawn Plancke, Dalhousie
 
   
U Sports All-Canadian & All-Rookie Team Members
2016-17 First Team
Kevin Bercy, StFX
Second Team
Javon Masters, UNB
All-Rookie Team
Jamaal Potopsingh, UNB
2015-16 First Team
Javon Masters, UNB
Second Team
Tyler Scott, UPEI
All-Rookie Team
Jordan Aquino-Serjue, Dalhousie
2014-15 First Team
Javon Masters, UNB
Second Team
Tyler Scott, UPEI
All-Rookie Team
Ben Miller, Acadia
2013-14 First Team
Owen Klassen, Acadia
Second Team
Javon Masters, UNB
All-Rookie Team
Javon Masters, UNB
2012-13 First Team
Jimmy Dorsey, Cape Breton
Owen Klassen, Acadia
Second Team
None
All-Rookie Team
Deontay Smith, UPEI
Shaquille Smith, Cape Breton
2011-12 First Team
Jimmy Dorsey, Cape Breton
Second Team
Owen Klassen, Acadia
Terry Thomas, StFX
All-Rookie Team
Brian Rouse, Saint Mary's
2010-11 First Team
Joey Haywood, Saint Mary's
Second Team
Simon Farine, Dalhousie
All-Rookie Team
Will McFee, UNB
2009-10 First Team
Christian Upshaw, StFX
Second Team
Joey Haywood, Saint Mary's
2008-09 First Team
Christian Upshaw, StFX
Second Team
Phil Nkrumah, Cape Breton
2007-08 First Team
Leonel Saintil, Acadia
Second Team
Eric Breland, Cape Breton
2006-07 First Team
Paulo Santana, Acadia
Second Team
Eric Breland, Cape Breton
2005-06 First Team
Jerome Goodman, Saint Mary's
Second Team
Sherone Edwards, UPEI
2004-05 First Team
Sherone Edwards, UPEI
Second Team
None
2003-04 First Team
Gabe Goree, Saint Mary's
Second Team
None
2002-03 First Team
Gabe Goree, Saint Mary's
Second Team
None
2001-02 First Team
Dennie Oliver, StFX
Second Team
Mike Kierstead, UNB
2000-01 First Team
Fred Perry, StFX
Second Team
Jonah Taussig, Saint Mary's
1999-00 First Team
Fred Perry, StFX
Second Team
Jonah Taussig, Saint Mary's
1998-99 First Team
Jan Trojanowski, Acadia
Second Team
None
1997-98 First Team
Jan Trojanowski, Acadia
Second Team
Brian Parker, Dalhousie
1996-97 First Team
Peter Benoite, Memorial
Second Team
Brian Parker, Dalhousie
1995-96 First Team
Curtis Robinson, UPEI
Second Team
Brian Parker, Dalhousie
1994-95 First Team
None
Second Team
Curtis Robinson, UPEI
1993-94 First Team
William Njoku, Saint Mary's
Second Team
John Ryan, Cape Breton
1992-93 First Team
William Njoku, Saint Mary's
Second Team
Dean Thibodeau, Dalhousie
1991-92 First Team
Brian Thompson, Saint Mary's
Second Team
Dean Thibodeau, Dalhousie
1990-91 First Team
None
Second Team
Peter Gordon, UPEI
Richard Bella, StFX
 

 







 

 

Subway Nova Scotia Bell Aliant FibreOp TV1 CTV Budweiser
Westmont Hospitality Group Reebok-CCM Subway Nova Scotia Bell Aliant FibreOp TV1

View: Mobile | Desktop